Detta register visar endast de lärare som är utbildade och godkända inom konceptet HormonyYoga – Medicinsk Yoga för Kvinnor och Gravidyoga.

Alla de lärare som gått utbildning via Mediyoga Sverige i modul Mediyoga Hormonbalans och modul Mediyoga Gravid finns inte med här.

HormonyYogalärare

Sverige

Blekinge

Marion Lundh
Sölvesborg
www.fysicum.se
marion.lundh@fysicum.se
0732-50 94 14

 

Bohuslän

Dilek Falmann Dursun
Stenungsund
diilek@hotmail.se

 

Dalarna

Anna Lena Weston
Borlänge
weston491@gmail.com

Anette Björklund
Skattungbyn
Adleva
anette.objorklund@gmail.com

Kattis Eriksson
Borlänge
www.funktionshälsan.se
funktionshalsan@gmail.com
0722-40 05 05

Lena Westin
Dala-Floda
Yoga i Hagen
yogaihagen@gmail.com

Malin Gahn
Avesta
malinsharstudio@hotmail.se

Sylvia Lagerberg
Älvdalen
ufsylvia@gmail.com

 

Gästrikland

Pernilla O Jansson
Gävle
piggnilla@hotmail.com

Susanne Lejon
Kungsgården/Sandviken
susanne.lejon@sandvik.com

Susanne Norén
Hamrångefjärden
Saltvikens gård
saltvikensgard@gmail.com

 

Halland

Charlotta Bjarneborg
Falkenberg
Facebook: MediYoga Falkenberg
Instagram: lottayogapt
carlottabjarneborg@gmail.com
0734-45 34 26

Ida Frisén
Harplinge/Halmstad
ida.frisen@hotmail.com

Karolina Witt
Harplinge
Facebook: Hjärtlig balans
Instagram: hjartligbalans
Mobil: 0709986763
karolinawitt@hotmail.com

Lilla Vargszegi
Halmstad
lilla.varszegi114@gmail.com

Lill Wennberg
Tvååker
www.lillyoga-massage.se
Facebook: LillYoga-Massage
skraddardotter56@gmail.com
0733-94 00 37

Pernilla Broberg
Holm
pernilla@euromarine.nu

Therese Söderström
Gullbrandstorp/Halmstad
tessan_soderstrom@hotmail.com

 

Hälsingland

Agneta Sundberg
Söderhamn
agneta08@live.se

Renée Breig
Ljusdal
Yantrastudio
info@yantrastudio.se
+46709-286561

 

Härjedalen

Lena Lövqvist
Funäsdalen
lenalo67@gmail.com

 

Jämtland

Diana Lindberg
Östersund
dianalindberg_@hotmail.com

Iwona Tadeusdotter
Gällö
iwona.pezior@gmail.com

Lena Warberg
Åre
lena.warberg@live.se

Maria Kvärnsten
Lit
maria@livsstilsladan.se

 

Lappland

Mona Ek
Slagnäs
monanilsson@hotmail.com

 

Medelpad/VästerNorrland

Ulrica Wedberg
Sundsvall
Instagram: @Yogashalasundsvall
Facebook: @ogashala – Sundsvall
www.yogashala.se
Info@yogashala.se
076-021 96 22

 

Norrbotten

Helena Brännmark
Kalix/Risögrund
info@helenaslugnarum.se

Nina Rovanperä
Haparanda
Facebook: Joy of movement
Instagram: joyofmovementhappis
www.timecenter.se/joyofmovement
nipsu9876@gmail.com

Paula Vaattovaara
Luleå
orvokki1@hotmail.com

 

Skåne

Aida Kolonic Mulabdic
Malmö
akolonic76@hotmail.com

Brita Larsson
Sjöbo
blarsson10@gmail.com

Camilla Jönsson
Malmö
camilla_jonsson@hotmail.com

Charlotte Karbassi
Lund
charlotte.karbassi@bredband.net

Christel Haker
Vellinge
christel@haker.eu

Christin Ekstrand Simryd
Lund
christin@vivevale.se

Dragana Predhon
Helsingborg
dragana.predhon@gmail.com

Eva Johansson
Löddeköpinge
eva.mm.johansson@gmail.com

Gunilla Sandberg
Bunkeflostrand
harkammaren1@gmail.com

Helene Kamsten
Helsingborg/Råå
info@mybalanceyoga.se

Helen Langlais
Lund
helensyogo@gmail.com

Johanna Nambord
Skurup
johanna.nambord@gmail.com
0707-20 17 62

Lívia Bilkó
Skanör
livia_anemone@hotmail.com

Petra Bråhammar
Trelleborg/Kvik
www.enkelheten.nu
petra@enkelheten.nu
0708-68 00 67

Susanne Isaksson Östrud
Hörby
Susanne_isaksson@hotmail.com

Sussie Eriksson
Nybrostrand/Österlen
sussieeriksson_@hotmail.com

Tanja Leloup
Genarp
tanja.leloup@gmx.de

Tin Josefsdotter
Nyhamnsläge
tin@yogavanner.se

Ulrika Ståhl
Helsingborg
ulrikastahl@live.se

Åsa Nyström
Sankt Olof/Österlen
info@floweryoga.nu

Åsa Wahl
Löddeköping
Facebook: Yogawahl 
Instagram: Yogawahl 
www.Yogawahl.com 
asa@yogawahl.com

 

Småland

Caroline Nordström
Växjö
www.hpiv.se
Caroline@hpiv.se
Facebook: Hälsopedagogen i Växjö
Instagram: caroline_halsopedagogen
0708-18 99 96

Ella Roström
Växjö
ella.rostrom@gmail.com

Emelie Karlsson
Forsheda
karlsson.emelie@live.se

Jenny Karlsson
Vimmerby
kontakt.govana@outlook.com

Karin Hederskog
Skillingaryd
karin.hederskog@gmail.com

Lilith-Eir Skytt
Växjö
jhonna.skytt@gmail.com

Mimmi Palmgren
Växjö
mimmipalmgren@gmail.com

Sofia Rappe
Rottne/växjö
filosofia@norrabygard.se

Ulrika Berglund Hagström
Tolg/Växjö
Facebook: Mediyoga Tolg
ulrika72.berglund@gmail.com
0730-37 07 59

 

Södermanland

Marie Ritter
Åkers Styckebruk
rittercat@hotmail.com

 

Region Stockholm

Anna Elinder
Stockholm/Bromma
anna@yogacare.se

Anna-Karin Bromert
Stockholm
anki.bromert@gmail.com

Ann Arendi
Stockholm/värmdö/Vaxholm
hormonyoga@addfysio.se
0703-25 40 75

Anette Vikström
Järfälla, Kallhäll
www.onlife.se
Instagram: onlifeanette
anette@onlife.se
0709-72 09 55

Benitha Pettersson
Sollentuna
benita.pettersson@icloud.com

Carmen Moström
Stockholm
mostromcarmen@gmail.com

Catarina Wallmon
Ösmo
wallmon@telia.com

Cecilia Ericsson de Contreras
Danderyd
cecilia.ericsson@badenochandclark.se

Cenita Bodeäng
Märsta
cenita.bodeang@bredband.net

Elsy Olofsson
Järfälla
elsy-olofsson@live.se

Emma Zanello
Stockholm/Rönninge
emma@zbrands.se
0766-19 20 29

Hanne Kinberg
Enskede
Facebook: Hannes Hälsa
hanna.kinberg@hotmail.com
0707-68 03 30

Helena Astermark
Värmdö
helena@lugnyoga.se

Helena Knutas Nilsson
Stockholm/Älvsjö
helevni@gmail.com

Helena Sundman
Stockholm
helena.sundman@gmail.com

Helene Granstam
Stockholm
helenegranstam@outlook.com

IngaLill Widegarn Andrén
Stockholm/Ösmo
ilwidegarn@gmail.com

Ingela Stenvall
Åkersberga
www.4balance.nu
ingela@4balance.nu
0709-369990

Jenny Littorin
Stockholm
www.livsstilsinstitutet.com
jenny.littorin@livsstilsinstitutet.com
0707-71-62-34

Jessica Rilegård
Stockholm/Tyresö
Jessicagelfius@hotmail.com

Kaja Michelson
Stockholm
kaja@exhalecoaching.se

Karin Björnsdotter Larsson
Stockholm/Skarpnäck
Karin@ditodesign.com

Karin Lindell
Stockholm/Ekerö
karin.lindell@pekalope.se

Karolina Malm
Huddinge
karolina.maalm@gmail.com

Kristina Westerlund
Norrtälje
kristinawesterlund90@gmail.com

Marianne Bahlenberg
Södertälje
marianne.bahlenberg@gmail.com

Marta Sanchez Fernandez
Stockholm
msanchezfe@gmail.com

Pernilla Eklund
Djursholm
pernilla_eklund@hotmail.com

Susanne Hörder Lindskog
Kungsängen
www.freevia.se
Facebook: Freevia Yoga & Samtal
Instagram: freeviayogaochsamtal
susanne.horder@freevia.se
0707-67 21 04

Tua Westerlind
Stockholm
tua@tyresosportcenter.se

Ulrika Dahl
Sundbyberg
ullrikadahl@gmail.com

Åsa Eriksson
Stockholm
asa.psds@hotmail.com

 

Uppland

Anna Kramer Jansson
Gimo
akramer74@hotmail.com

Lotta Cederblad Höiby
Enköping
Instagram: @lillastudionenkoping
Facebook: Lilla Studion Enköping
www.lillastudion.com
kontakt@lillastudion.com
0730-334173

 

Värmland

Carina Gunnarsson
Karlstad
carinagunnarsson@hotmail.com

Marina Kristiansson
kristinehamn
emkristiansson@gmail.com

Mia Lokrantz
Karlskoga
lokrantz.mia@gmail.com

 

Västerbotten

Anneli Jillehed
Täfteå
anneli.jillehed@gmail.com

Erica Lindqvist
Umeå
ericalindqvist91@gmail.com

Karina DiLucia
Umeå, Burträsk
www.studioinsikt.se
karina@dilucias.se
0705-89 41 54

Nina Stenbom
Umeå
ninexin@hotmail.com

 

Västra Götaland

Andrea Heberlein
Väring
andrea.heberlein1@gmail.com

Anna Florberger
Göteborg
annaflorberger@yahoo.se

Anna Karin Lauste
Svanesund
Ledarcoachonline.se
Lauste@ledarcoachonline.se
0760100769

Anne Lötjönen Sund
Borås
www.yogakallan.se
info@yogakallan.se
0707 287007

Annette Westberg
Göteborg/Rörö
gryningstimman@gmail.com

Annika Öhrfelt
Kållered
https://www.linkedin.com/in/annikaohrfelt/
annikaohrfelt@hotmail.com
0734-25 74 99

Camilla Fogelgren
Vänersborg
satnamyoga8@outlook.com
www.satnamatma.se
0737-56 61 47

Cecilia Ringedal
Stenkullen/Göteborg
friskvardsyoga@gmail.com

Göta Carlsson
Uddevalla
gsmcarlsson@gmail.com

Helen Mclauglin
Göteborg/Mölndal
helen@yogapresence.se

Hjördis Sandberg Hegg
Grude/Herrljunga
Hjördis Hälsa
www.hjordishalsa.se
Facebook: Hjördis Hälsa
hjordis.s.h@telia.com
0705-33 72 13

Jessica Lee
Göteborg
jessica_lee7405@yahoo.se

Larysa Jonasson
Göteborg
fenenko@yahoo.com

Lena Svedholm
Partille
lenamartenson@hotmail.com

Linda Ödlund
Grästorp
linda.odlund@grastorp.se
0738-30 59 08

Loredana Colque
Göteborg/Västra Frölunda
loredana@kundaliniyoga.se

Maria Berg
Göteborg/Fjärås
maria@ettstegitaget.nu

Maria Naeslund
Floda
maria.naeslund@gmail.com

Marie Svensson
Grästorp
marlar73@hotmail.se
0707-453054

Sandra Elg
Göteborg
Instagram: sandraeliceelg
sandra.elg93@gmail.com

Tina Kindstedt
Lidköping
info@veias.se

Tove Carlshamre Arvidsson
Mariestad
tovecarlshamre@hotmail.com

Tua Hjemgaard
Trollhättan
www.YogabyTua.se
Facebook: Tua Hjemgaard
Instagram: YogabyTua
info@yogabytua.se
0706-95 66 75

Viktoria Gerlin
Bohus
viktoriagerlin@hotmail.com

Wiebke Hagman
Sköve
wibbihagman@yahoo.se

 

Västmanland

Anna Ericson
Fagersta
mindfull.anna@gmail.com

Kristiina Nilsen
Västerås
Facebook: Kristiina Nilsen
Instagram: KNi MediYoga
kni.fysioterapi@telia.com

 

Ångemanland

Camilla Eklund
Härnösand
handerfordig@hotmail.com

Kirsten Wahlström
Härnösand
holistiskpsykologi@gmail.com

Therese Näslund
Örnsköldsvik
Instagram: livslustmedtherese
www.livslustmedtherese.com
Info@livslustmedtherese.com
073 153 60 62

 

Örebro län

Lena Haffling
Örebro
lena.haffling@avonova.se

 

Östergötland

Ann-Marie Kempe
Norrköping
annmarie.kempe@gmail.com

Elin Johansson
Valdemarsvik
mossebo@eksvaldemarsvik.se

Eva-Carin Kempe
Norrköping
ec@my-yoga.se

Jennifer Asklöf
Linköping
www.mejahalsoteam.se
info@mejahalsoteam.se
072-738 20 44

Lena Ilmarson
Linköping
lena@ilmarson.com

Marja Moen
Norrköping
Coacha ditt liv
marja@coachadittliv.se

Therese Asklöf
Linköping
tezz.asklof@live.se

 

Danmark

Birgitte Reinhold Jakobsen
Sæby
brj@hotmail.dk

 

England

Ulrika Willougbhy
Shoreham, Sevenoaks, Kent
ulrikawilloughby@hotmail.com
 
 

Finland

Pia Berg
Solf
piaberg73@hotmail.com

Pia Hotanen
Pargas
pia.hotanen@parnet.fi

 

France

Lena Scharp
Nice
www.lenascharpyoga.fr
Facebook: lenascharpyoga
Instagram: lenascharpyoga
info@lenascharpyoga.fr
+33647980920

 

Germany

Alexandra Eriksson
Bokel
asc.eriksson@gmail.com

Emma Hermansson
Kiel
info@yoga-in-kiel.de

 

Norge

Anne Grete Andersen
Tromsø
psyk@annegreteandersen.no

Ellen Sirkka Nora
Forsøl
ellen@sirkka.com
+4747 94144499

Elsa Sagen Høyvik
Sandnes
elsasagen@gmail.com

Marianne Bøe
Skien
marianne@grenlandfysioterapi.no

Turid Elisabeth Nyhus
Sandvika
tenyhus@online.no

 

 

Gravidyogalärare

Sverige

Blekinge

Amanda Althén
Sölvesborg
amanda.althen@gmail.com

 

Dalarna

Adriana Johansson
Sundborn/Falun
Instagram: @Formbarhalsa

adrianajohansson@live.se

Jenny Sjöberg
Horndal
jempasjoberg@gmail.com

Louisa Rosenqvist
Falun
rosenqvistlouisa@gmail.com

 

Dalsland

Angelique Nord
Ed
angeliquenord@hotmail.com

Gotland

Marianne Riarbäck/Barnmorska
Visby
Facebook: Gutespa
marianne.riarback@gmail.com
0702050144

 

Gästrikland

Elisabeth Fork Söderström
Valbo/Gävle
lisasoderholm@live.se

Lotta Edgren
Hofors
edgrenlotta@hotmail.com

Pernilla O Jansson
Gävle
piggnilla@hotmail.com

Ulrika Lindström
Söderhamn
ulrika940@gmail.com

 

Halland

Charlotta Bjarneborg
Falkenberg
Facebook: MediYoga Falkenberg
Instagram: lottayogapt
carlottabjarneborg@gmail.com
0734 45 34 26

Lill Wennberg
Tvååker
www.lillyoga-massage.se
Facebook: LillYoga-Massage
skraddardotter56@gmail.com
0733-94 00 37

 

Region Stockholm

Anita Söder
Stockholm
www.yogamottagningen.se
anita@yogamottagningen.se

Kaja Michelson
Stockholm
kaja@exhalecoaching.se

Mariana Bjurman
Stockholm
marianabjurman@hotmail.com

Matilda Sakuth
Stockholm/Järfälla
info@matildasakuth.se

Mia Sommar
Vällingby
mia.sommar@hotmail.se
0739-04 12 87

Ingela Stenvall
Åkersberga
www.4balance.nu
ingela@4balance.nu
0709-369990

Malin Persson
Ekerö/Stockholm
malin@verksamhetsplatsen.se

Marta Dubrowska
Stockholm
marta.vruckic@gmail.com

Nadja Riback
Vallentuna/Stockholm
nadja@extraordinaryminds.se

Nina Wendelin
Stockholm
Instagram: @ninas_yogaland
niwe80@gmail.com

Sara Bergman/Barnmorska
Sollentuna
www.gravidbolaget.se
info@gravidbolaget.se
0709-79 88 89

Sara Karlsdotter Huss/Barnmorksa
Hägersten
sarakarlsdotter@hotmail.com

Åsa Andersson
Täby/Stockholm
asa.taeby@gmail.com

 

Skåne

Annette Hansson
Helsingborg
www.annettehansson.wordpres.com
Facebook: Min lilla vrå
Instagram: Min_lilla_vrå
annettemhansson@hotmail.com

Astrid Jarlskog
Glumslöv
astridkvist@gmail.com

Camilla Segerling
Malmö
www.fodaiskane.com

milla7868@live.se

Carina Lilja
Skanör
cl.carina.lilja@gmail.com

Charlotte Lührs/Barnmorska
Kivik
charlotte.luhrs@gmail.com

Elin Asp
Åkarp
elinsofia_asp@hotmail.com

Helene Kamsten
Råå/Helsingborg
info@mybalanceyoga.se

Jenny Olsson
Kattarp/Helsingborg
Facebook: My Yoga Space – Jenny Olsson
Instagram: myyogaspace_jennyolsson
jenny@myyogaspace.se

Lívia Bilkó
Skanör
livia_anemone@hotmail.com

Malin Fors
Höllviken
malin.l.fors@gmail.com

My Mowitz
Löderup
mymowitz@gmail.com

Petra Bråhammar
Trelleborg/Kvik
www.enkelheten.nu
petra@enkelheten.nu
0708-68 00 67

 

Småland

Camilla Werner
Mönsterås
camilla.werner.75@gmail.com

Elizabeth Rosell
Jönköping
elizabeth.rosell@hotmail.com

Emilie Björsell
Kalmar
emilbork@outlook.com

Petra Weister/Barnmorska
Jönköping
Facebook: Profylax med Petra
Instagram: @profylaxmedpetra
Hemsida: www.profylaxmedpetra.se
0704 54 58 72

Therese Nygren
Kalmar
therese@nygren.pro

 

Svealand

Petra Terlinder/Barnmorksa
Uppsala
petra-terlinder@hotmail.com

 

Uppland

Johanna Hardy
Knivsta
Sinnligt barnmorskemottagning
johanna.hardy@hotmail.com

Johanna Waldenström
Bålsta
hanna_waldenstrom@hotmail.com

 

Värmland

Ulrika Byh
Långserud
ulrika.byh@utb.saffle.se

 

Västerbotten

Karina DiLucia/Barnmorska
Umeå, Skellefteå
www.studioinsikt.se
karina@dilucias.se
0705-89 41 54

 

Västergötland

Anna-Malin Bjelking
Billdal/Göteborg
dansalivet@gmail.com

Lena Svedholm
Lerum/Endorfin
Lenisyoga
lenamartenson@hotmail.com

Lotta Andersson
Hökerum
lotta.81.andersson@gmail.com

Marie Svensson
Grästorp
Instagram: marieharmonie73
marlar73@hotmail.se

Martenisa Dod/Barnmorska
Sköve
dodamartenisa@gmail.com
0736 45 56 24

Sanna Petersson
Göteborg
sannasophie@hotmail.com

Towe Edström
Göteborg
towe.ew@hotmail.com

 

Västmanland

Annica Jonsson
Västerås
frokenjansson81@hotmail.com

Åsa Holmberg Eriksson
Västerås
mollie.bus@hotmail.com

 

Örebro Län

Jessica Thelin
Örebro
jessica@yogaladan.nu

Pia Helin
Örebro
piahelin@hotmail.com

 

Östergötland

Ida Hallsten/Barnmorska
Norrköping
Facebook och Instagram: @happymelonyoga
Hemsida: www.happymelonyoga.se
info@happymelonyoga.se
011-124566

 

Norge

Trude Myklebust Osnes
Volda
Instagram: Trudeosnes
trudemt@live.no

 

Finland

Josefin Ahlskog
Nykarleby
josefin.ahlskog@hotmail.com